Budowę kolegium jezuickiego rozpoczęto w 1671 roku i kontynuowano razem z budową kościoła NMP do roku 1710. W roku 1997 w budynku utworzono nową uczelnię konsekrowaną przez papieża Jana Pawła II - jest to tzw. Nowe Adalbertinum.
Jednak najlepiej reprezentacyjnie wygląda pierzeja zachodnia Wielkiego Rynku z górującymi nad dachami pięcioma a nawet patrząc z dalszej perspektywy sześcioma strzelistymi wieżami.
A są to patrząc od lewej: dwie wieże katedry św.Ducha, Biała Wieża z tarasem widokowym, dwie wieżyczki Ratusza oraz w głębi kopuła kaplicy św. Klemensa.
Widoczny na górnym prawym zdjęciu tzw. Stary Ratusz (czes.Stará radnice) został wybudowany w 1418 roku. W latach 1540 i 1588 został przebudowany i powiększony. Dwie wieże zostały dobudowane w latach 1786-1789.
Najwyższą wieżą, a zarazem najwyższą budowlą w Hradec Kralove jest tzw. Biała Wieża (czes.Bílá věž) mająca 71,5 metra wysokości.
Zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Placu Wielkiego (czes.Velkého náměstí) przy ulicy Franušova 1.
Ta renesansowa wieża z piaskowca została wybudowana w 1574 roku z inicjatywy mieszkańców. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa z szerokim widokiem na okolice. Aby tam wejść trzeba pokonać 233 schody. Nazwę zawdzięcza jasnemu kolorowi piaskowca Hořice, z którego jest zbudowana. Wstęp na wieżę przez cały rok, w tym weekendy i święta w godz. od 900 do 1800. Bilet osoba dorosła 60 CZK, dzieci 6-15 lat - 40 CZK. My docierając do Hradec w późnych godzinach wieczornych nie mieliśmy dane wejść na wieżę, więc pokazuję zdjęcie z wikipedii z widokiem na Wielki Rynek zamieniony w całości na wielki płatny parking. Płatne w godz. 800 do 1800. Każda godzina 30 KCZ.
Jak widać Wielki Rynek ma kształt zwężającego się trójkąta prowadzącego do Małego Placu zwanego również Małym Rynkiem (czes.Malé náměstí). Idąc w kierunku Małego Rynku warto zwrócić na okazałą rezydencję Biskupów (czes.Biskupská rezidence) przy Velké náměstí 35/44.
Przy Wielkim Rynku (Velké náměstí 139/140) w secesyjnym budynku zaprojektowanym przez Osvalda Polivka do roku 1912 mieści
się Galeria Sztuki Nowoczesnej (czes.Galerie moderního umění).
W salach znajdują się zbiory czeskiej
sztuki nowoczesnej XX wieku, które należą do największych w
całej Republice Czeskiej.
Wśród nich są dzieła takiego
mistrza jak malarz nowoczesny František Kupka, geniusz secesji
Alfons Mucha czy przedstawiciel kubizmu Emil Filla oraz
innych: Bohumila Kubišty i Jana Zrzavého, Josefa Váchala i Jana
Preislera, Štyrský, Toyen, Muzika, Sima, Václava Špály i Josefa
Čapka ,Mikuláše Medka i Jiřího Koláre.
Przed wejściem do
budynku stoją dwie rzeźby Ladislava Šalouna. Galeria czynna codziennie oprócz poniedziałku od 1000 do 1800. Wstęp płatny: bilet normalny 60 KCZ; bilet ulgowy dzieci 6-15 lat, seniorzy 65 lat, studenci - 30 KCZ.
Spacerując po mieście w oczy rzuca się różnorodność architektury: spotykamy architekturę kubistyczną, secesyjną, barokową ale również renesansową i klasycystyczną czego przykładem mogą być kamieniczki z podcieniami w rynku.
Większość kamieniczek jest dwupiętrowa, szczególnie wyróżniają się dawne domy z podcieniami przy ulicy Rokitanskěho.
Jednak najładniejsze są renesansowe domy kanoników (czes.Kanovnické domy) z ozdobnymi szczytami znajdujące się naprzeciwko katedry przy ulicy Karla Tomana i Placu Jana Pawła II (czes. náměstí Jana Pavla II).
Domy kanoniczne jeszcze w roku 1720 były w stylu barokowym. Po przebudowie którą przypisuje się Janowi Santani obecnie reprezentują styl renesansowy - posiadają ozdobne szczyty, piękne portale wejściowe. Domy kanoniczne znajdują się na liście zabytków kultury Republiki Czeskiej.
Z Wielkiego Rynku i przechodzimy na o wiele mniejszy od niego tzw. Mały Plac zwany również Małym Rynkiem (czes.Malé náměstí).
W centralnej części Małego Rynku stoi barokowa fontanna św. Jana Nepomucena (czes.Kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého). Pochodzi z 1772 roku i stanowi zabytek techniczny ukazujący sposób dostarczania miastu wody.
Przy Wielkim i Małym Placu oraz Placu Jana Pawła II obejrzeliśmy wiele starych kamienic mieszczańskich i obiektów zabytkowych. Warto również przejść się znajdującymi się w pobliżu uliczkami które również mają swoją urodę i klimat. Oto kilka zdjęć takich miejsc.
Na zdjęciu prawym górnym budynek wybudowany na początku XVIII wieku na miejscu średniowiecznego zamku. Mieści się w nim City Music Hall (czes.Městská hudební síň). W sali mieszczącej 200 osób odbywają się koncerty.
Przy ulicy długiej 99 (czes.Dlouhá 99) można zobaczyć ciekawy neorenesansowy budynek z elementami klasycznymi zbudowany w 1882 roku wg projektu architekta Victora Weinhegsta. Mieści się w nim Teatr Klicpera (czes.Klicperovo divadlo).
Niestety z powodu późnego przyjazdu do Hradec Kralowe nie zdołaliśmy odwiedzić wszystkich obiektów wartych zobaczenia w tym mieście a o wejściu do wnętrza tych co widzieliśmy mogliśmy tylko pomarzyć - były już pozamykane. Może uda się następnym razem.
... widok na Wielki Rynek w ostatnich promieniach zachodzącego słońca.
... widok na łabę o zmierzchu.