Włochy. Jezioro Como cz. III - rejs motorówką Bellagio - Cadenabbia.
Wycieczka z dnia 12 maja 2018 r.
W części I i II odbyliśmy spacery po miejscowości Como i Bellagio - fotorelacje można obejrzeć:
W
części II odbyliśmy krótki spacer po Bellagio, natomiast w tej
fotorelacji pokażę zdjęcia z rejsu powrotnego Bellagio - Cadenabbia.
Odpływamy z przystani - możemy podziwiać Bellagio i inne miejscowości z
innej perspektywy.
Poniżej XIX wieczny budynek w którym przez ponad sto lat funkcjonował Hotel Grande Bretagne.
Do niedawna była w nim szkoła hotelarska i gastronomiczna.
Obecnie kupiony przez prywatnego przedsiębiorcę czeka na remont.
Dla lepszej orientacji, poniżej załączam mapkę z trasą rejsu z podaniem orientacyjnego kilometrażu oraz zaznaczeniem ważniejszych oglądanych obiektów.
Płynąc
motorówką można podziwiać bajeczne widoki całego jeziora, wypatrzeć
położone przy brzegach miejscowości, kościoły oraz rezydencje należące
do znanych bogatych osobistości.
Zaraz po odpłynięciu z przystani Bellagio doskonale prezentuje się usytuowany na wzgórzu budynek Villa Serbelloni - obecnie centrum konferencyjne, własność Fundacji Rockefellera.
Na samym końcu ogrodu Villi Melzi stoi neoklasyczna kaplica wybudowana w latach 1808 - 1816 zaprojektowana i ozdobiona przez Giocondo Albertolli ładnymi sztukateriami autorstwa Angelo Monticelli wg rysunków Giuseppe Bossiego.

Przepływając obok ogrodów Villi Melzi po przeciwległej stronie jeziora Como, w odległości ok. 1,7 km widać miejscowość Cadenabbia nasz cel dopłynięcia ale dopiero po zatoczeniu większego kółka wokół brzegów jeziora.
Po minięciu kaplicy rodzinnej Villi Melzi ukazuje się dwie wieże. Pierwsza od strony jeziora należy do kościoła Santa Maria di Loppi, natomiast druga to gotyckie mauzoleum Gian Giacomo Poldi Pezzoli twórcy pierwszego prywatnego muzeum we Włoszech w Mediolanie noszące jego imię - Museo Poldi Pezzoli.
Kościół św.Marii z Loppi znajdował się kiedyś w wiosce Loppia, dzisiaj włączonej do Bellagio. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z X wieku. Dzisiejszy wygląd kościół zachował z XII wieku.
Najstarsza część kościoła św. Marii z Loppia znajduje się pod dzwonnicą, gdyż reszta dzwonnicy została całkowicie odbudowana pomiędzy XVI a XVII wiekiem.
Wtedy to dzwonnica i absyda zostały praktycznie zbudowane od nowa, a nawy i transepty zostały podwyższone.
W średniowieczu kościół stał się własnością benedyktyńskich sióstr
zakonnych, które wybudowały obok niego klasztor.
W roku 1775 wszystko należało do rodziny Venini, która zburzyła
klasztor w celu budowy szerokiej ścieżki Villa Giulia.
Obecnie kościół św, Marii z Loppia (Chiesa di S. Maria di Loppia) znajduje się na prywatnej posesji Villi Gerli i nie jest udostępniony do zwiedzania.Około 100 metrów dalej, nad brzegiem jeziora ukazuje się Villa Trivulzio.
Villa ziozostała wybudowana przez hrabiego Paolo Taverna pod koniec XVIII wieku. Była wynajmowana przez Melzi d'Eril który w niej mieszkał w czasie budowy swojej Villi Melzi. W XIX wieku kupiła ją szlachecka rodzina Pezzoli i dobudowała dwa skrzydła. W roku 1941 kupił ją Gerli. Pod koniec XIX wieku na końcu parku zostało wybudowane gotyckie mauzoleum w którym został pochowany Gian Giacomo Poldi Pezzoli - włoski hrabia kolekcjoner dzieł włoskiego renesansu. Mauzoleum zaprojektowane przez sławnego architekta Carlo Maciachiniego.
Przepływając obok przystani Bellagio San Govanni widać Ville Trotti oraz kościół Świętego Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista). W miejscu dzisiejszego kościoła stał już kościół w X wieku co potwierdzają źródła pisane z 995 roku wspominające o sanktuarium św. Jana.
Z pierwszego kościoła nie pozostał żaden ślad, ale przypuszcza się, że na jego miejscu stoi dzisiejsza południowa kaplica.
Nowy kościół powstawał w roku 1584, a częściowo w 1685 roku. Dzisiejszy kształt kościoła z barokową fasadą pochodzi z 1785 roku.
Przyjechać tu trzeba pod koniec czerwca kiedy to na placu kościelnym odbywa się coroczny Festiwal Bellagio - święto św.Jana z trzydniowym biesiadowaniem, muzyką i śpiewami.
Z kościołem Świętego Jana Chrzciciela w Bellagio San Govanni sąsiaduje Villa La Placida. Wybudowali ją bankierzy Amsick z Hamburga którzy w tym miejscu wyburzyli kilka domów i fabryczek jedwabiu. Znane miejscowym jest powiedzenie "Amsick przybył z psami i zniszczył połowę San Giovanni".
Oglądając się do tyłu widać oddalające się coraz bardziej centrum Bellagio z którego wypłynęliśmy po jego zwiedzaniu.
Po przepłynięciu ok. 8,2 km przyszła pora na powrót wzdłuż przeciwnego brzegu jeziora. Mijając miejscowość Sala Comacina zamieszkałą przez ok. 600 mieszkańców w oczy rzuca się kościół Chiesa di San Bartolomeo wybudowany w latach 1703 - 1848.
Tuż obok w tzw. Zoca de I'Oli - zatokę nazywaną tak ze względu na bardzo spokojną wodę ("gładkie jak jedwab") wciśnięte jest miasteczko Ossuccio - jest to wytłumaczalne, gdyż osłaniane jest przed wiatrami przez jedyną na jeziorze Como wyspę Comacina.
Ossuccio to starożytne miasteczko, którego historia łączy się z sąsiadującą wyspą Comacina na której do dnia dzisiejszego zachował się główny kościół wczesnego chrześcijaństwa.
W samym Ossuccio zachowała się słynna dzwonnica z okresu romańskiego, stojąca przy kaplicy św. Magdaleny (Santa Maria Magdalena).
Unikalność tej dzwonnicy to gotycko-mauretańska iglica która została zbudowana na istniejącej
romańskiej kamiennej dzwonnicy. Stara dzwonnica pierwotnie kończyła się
powyżej obecnego okna. Budowa dzwonnicy rozpoczęła się w XII wieku, zaś obecny wygląd przybrała między XIV a XV wiekiem. Z uwagi na swoje piękno, dzwonnica uważana jest za symbol jeziora Como.
W tym miasteczku znajduje się również Święta Góra Beaty Vergine del Soccorso tzw. Święta Góra w Ossuccio (Sacro Monte di Ossoccio) które jest jednym z dziewięciu wzgórz we włoskich regionach Lombardii i Piemontu, w północnych Włoszech, wpisanych w roku 2003 na listę dziedzictwa UNESCO.
Na zdjęciu górnym - po lewej Comacina jedyna wyspa na Jeziorze Como, na drugim planie miasteczko Ossuccio, zaś na wzgórzu Sanktuarium Beaty Vergine del Soccorso oraz 14 kapliczek zbudowanych w latach 1635 - 1710 prowadzących do niego. Kościół został zbudowany w 1537 roku w miejscu wcześniejszego.
Płynąc jeziorem następne dwie piękne wille można podziwiać w miejscowości Lenno - są zlokalizowane na zachodnim brzegu południowo-zachodniej odnogi jeziora Como na niewielkim zalesionym półwyspie Dosso d'Avedo.
Ta położona u stóp góry Dosso di Lavedo
luksusowa Villa la Cassinella oraz leżąca na końcu półwyspu Villa
Balbianello zapewnia gościom i turystom niepowtarzalny widok na jezioro
Como.
Jak
widać na zdjęciach jest otoczona zalesionym wzgórzem oraz wspaniałym
ogrodem. Posiada własny basen, salę kinową oraz taras. Obecnie jest to
luksusowy pensjonat w którym maksymalnie 17 gości może cieszyć się
luksusem i wydawać grube pieniądze.
Z całą pewnością jest tu idylla i
spokój, gdyż do willi można dostać się jedynie łodzią.
Natomiast na samym czubku półwyspu znajduje się willa dostępna do zwiedzania dla turystów - Villa Balbianello. Willa została zbudowana w 1787 roku w miejscu klasztoru franciszkanów, czego pozostałością są dwie wieże.
Na
początku XX wieku bogaty Amerykanin kupił zaniedbaną posiadłość i
rozbudował tarasowy ogród. W 1974 roku posiadłość została sprzedana Guido
Monzino, kierującemu pierwszą włoską ekspedycją na Mount Everest. To on
wprowadził do willi dzieła sztuki oraz pamiątki ze swoich wypraw.
Willę Balbianello można zwiedzać w dwóch wariantach:
- wykupując bilet na zwiedzenie willi i ogrodów - dorośli 20 eur; dzieci 4-14 lat - 10 euro; studenci do 25 roku życia - 14 euro;
- Bilet do ogrodu - dorośli 10 euro; dzieci (4-14 lat) - 5 euro; studenci (do 25 roku żucia) - 8 euro.
Czynne od połowy marca do połowy listopada w godzinach od 1000 do 1800;
Zamknięte w poniedziałki oraz środy (za wyjątkiem dni świątecznych).
Płynąc do Cadenabbi przepływamy wzdłuż miejscowości Tremozzo gdzie na brzegu wyróżnia się masywna bryła kościoła San Lorenzo (Chiesa di San Lolenzo).
Jest to główny kościół parafialny w okolicy a jego budowę rozpoczęto w latach 1775-1776. Jednak z powodu braku funduszy budowę przerwano i dopiero po ok. 100 latach wznowiono by w roku 1894 zakończyć budowę.
Jak widać jest to imponujący budynek w stylu eklektycznym, między neoromańskim i neogotyckim. Z
boku znajduje się wysoka 4-piętrowa dzwonnica, która jest dekorowana
różnymi fryzami i geometrycznymi wzorami.
W miejscowości Tremezzo znajduje się następna willa - Villa Carlotta wraz z ogroden botanicznym która jest udostępniona do zwiedzania.
Villa
Carlotta została wybudowana przez rodzinę Clerici w 1695 roku, zaś
ogród w roku 1699. Obecnie willą zarządza Ente Villa Carlotta, fundacja
charytatywna.
W budynku na dwóch piętrach znajduje się muzeum otwarte dla publiczności w którym prezentowane są rzeźby i obrazy Canovy, Thorvaldsena, Migliary i Hayeza oraz meble z czasów różnych właścicieli.
Poniżej obraz Carl Hummela "Villa Carlotta|" namalowany w 1855r.
W
8 ha ogrodzie rozpostartym na wzgórzu znajduje się wiele starych drzew -
cedrów, sekwoi, platanów, palm i wiele innych egzotycznych roślin. W
dawnej szklarni obejrzeć można ekspozycję starych narzędzi rolniczych.
Wstęp do willi i ogrodu płatny: bilet normalny - 10 euro; bilet ulgowy +65 lat - 8 euro;
bilet dla studentów - 5 euro;
grupa min. 20 osób - 8 euro/osoba
Otwarte od 23 marca do 30 września 900 do 1930; w październiku od 900 do 1830;
Mijając Ville Carlotta kończy się nasz prawie 17 kilometrowy rejs wzdłuż brzegów jeziora Como - dopływamy do miejscowości Cadenabbia będącej ulubionym wiosennym i jesiennym kurortem Włochów z uwagi na piękno krajobrazu i roślinności. Pokazywał to jeden z najwybitniejszych ogrodników szwajcarskich Johann Gottfried Steffan na obrazie "Cadenabbia Logo di Como" z przełomu XIX-XX wieku.
Jest również ulubionym celem podróży Brytyjczyków już od XIX wieku - w tej miejscowości powstał jeden z pierwszych kościołów anglikańskich zbudowany w 1891 roku we Włoszech.
Tu w roku 1802 zbudowano pierwszy
hotel Albergo del Lago di Como, karczmę Cadenabbia, jako punkt
odświeżający dla podróżnych i transportowców towarów, które w tamtym
czasie były przewożone przez jezioro. W późniejszym czasie został on rozbudowany i funkcjonował pod nazwą Grand Hotel Bellevue. Pierwszymi gośćmi byli turyści z Anglii, gościł również cesarzy, królów i wiele głów państw. Po remoncie w 2007 roku otrzymał cztery gwiazdki i nową nazwę - Grand Hotel Cadenabbia.

Cadenabbia była ulubionym celem podróży Brytyjczyków już od XIX wieku - w tej miejscowości powstał jeden z pierwszych kościołów anglikańskich zbudowany w 1891 roku we Włoszech.
.... przy nabrzeżu widoczny kościółek anglikański.
I tak oto kończymy rejs po jeziorze Como w miejscowości Cadenabbia w której gościła kiedyś Mary Shelley - angielska poetka i pisarka okresu romantyzmu, Giuseppe Francesco Verdi - włoski kompozytor romantyczny, kanclerz federalny Konrad Adenauer.
https://www.bellagiolakecomo.com/en/content/stub-223
https://en.wikipedia.org/wiki/Villa_Carlotta
https://www.fondoambiente.it/luoghi/villa-del-balbianello/visita
http://www.giardinidivillamelzi.it/GIARDINI_DI_VILLA_MELZI/cappella_it.html
https://it.wikipedia.org/wiki/Loppia
https://www.visittuscany.com/en/attractions/the-parish-church-of-santa-maria-di-loppia/
https://www.summerinitaly.com/guide/ossuccio
https://en.wikipedia.org/wiki/Sacro_Monte_di_Ossuccio
https://wevillas.com/news/the-bell-tower-of-the-church-of-santa-maria-maddalena-in-ossuccio